درمان افسردگی توسط واقعیت مجازی Reviewed by Momizat on . اغلب مردم اعتقاد دارند که واقعیت مجازی شکل آینده سرگرمی است؛ زیرا فرد توسط یک هدست غرق در بازی‌های ویدئویی، فیلم‌ها و یا نمایش‌های تلویزیونی می‌شود. اگرچه در بس اغلب مردم اعتقاد دارند که واقعیت مجازی شکل آینده سرگرمی است؛ زیرا فرد توسط یک هدست غرق در بازی‌های ویدئویی، فیلم‌ها و یا نمایش‌های تلویزیونی می‌شود. اگرچه در بس Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » اخبار » دنیای فناوری » درمان افسردگی توسط واقعیت مجازی

درمان افسردگی توسط واقعیت مجازی

اغلب مردم اعتقاد دارند که واقعیت مجازی شکل آینده سرگرمی است؛ زیرا فرد توسط یک هدست غرق در بازی‌های ویدئویی، فیلم‌ها و یا نمایش‌های تلویزیونی می‌شود.

اگرچه در بسیاری موارد این موضوع درست است اما کاربردهای مفید دیگری نیز برای واقعیت مجازی وجود دارد که درمان افسردگی یکی از آنها است.
تحقیق جدیدی که توسط یو‌سی‌ال و دانشگاه بارسلونا انجام گرفته نشان می‌دهد که واقعیت مجازی این پتانسیل را دارد که علائم افسردگی را در مبتلایان به آن کاهش دهد و به این افراد کمک نماید تا خطر کمتری برای خودشان داشته باشند.

بررسی اثر واقعیت مجازی بر روی افسردگی

ده مرد و پنج زن حدود ۳۲ ساله پس از غربال‌گری در این مطالعه وارد شدند. در ابتدا از این افراد خواسته شد تا علائم افسردگی خود را طی مدت دو هفته گذشته اندازه‌گیری و ثبت نمایند. سپس از ایشان خواسته شد تا این داستان را مجسم کنند که از محل کار به خانه بازگشته‌اند و ناگهان متوجه می‌شوند که کلید خانه را در محل کار جا گذاشته‌اند و سپس به عکس‌العمل خود امتیاز دهند؛ خشن یا خطرناک یا آرام و قوت‌قلب‌دهنده؟ در پایان از آنها خواسته شد تا بگویند به چه میزانی از مهربان بودن با خود و دلسوزی کردن برای خود ترسیده‌ بودند.

افراد پس از پاسخگویی به این سؤالات یک هدست واقعیت مجازی بر سر خود قرار داده و لباس مخصوص پوشیدند که آنها را درون یک اتاق مجازی قرار می‌داد که مشابه اتاقی بود که تحقیق در آن انجام می‌گرفت. افراد می‌توانستند در اتاق حرکت کرده و با اشیاء درون آن ارتباط برقرار کرده و علاوه بر این، خود مجازی‌شان را در آینه ببینند.

محققان به افراد یاد دادند که چگونه درون اتاق با یک بچه مجازی که در حالت ناراحتی و اضطراب است همدردی کنند. محققان به افراد شرکت‌کننده در آزمایش چند جمله عمومی که به سه مرحله درمان مبتنی بر شفقت (سی‌اف‌تی) – ارزیابی، تغییر مسیر توجه، فعال‌سازی حافظه- مربوط می‌شد یاد دادند. بچه مجازی طوری برنامه‌ریزی شده بود که وقتی هر یک از افراد در این مراحل سه‌گانه موفق شود، به این جملات پاسخ مثبت دهد و در پایان بچه دست از گریه می‌کشید. در سناریوی دوم هریک از افراد به جای کودک قرار گرفته و در کف اتاق مجازی می‌نشینند و به نسخه کپی مجازی خودشان نگاه می‌کنند. خود مجازی کپی افراد، جملاتی را که ایشان به دختر بچه گفته بودند برایشان بازگو می‌کند.

کریس بروین استاد یو‌سی‌ال می‌گوید: «در این تحقیق بیماران مورد آزمایش پس از آرام کردن بچه و شنیدن آنچه به او گفته بودند، به صورت غیرمستقیم با خودشان اظهار همدردی می‌کنند. هدف این آزمایش این بود تا به بیماران یاد دهیم که با خودشان بیشتر مهربان باشند و کمتر از خود انتقاد کنند و البته نتایج این آزمایش برای ما امیدبخش بود.

بروین و تیمش دو بار دیگر این آزمایش را با فواصل یک هفته‌ای تکرار کردند و سپس بیماران را یک ماه بعد مورد بررسی قرار دادند. ۵ نفر از ۱۵ نفر مورد بررسی بهبود یافتند و ۴ نفر دیگر تغییر اندکی در میزان افسردگی داشتند. همچنین بیماران مشخصاً افزایش همدردی با خود و کاهش انتقاد از خود را تجربه کردند. همچنین احتمال «ترس از همدردی کردن دیگران» در این بیماران کاهش پیدا کرد.

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 321

دیدگاه (76)

ارسال یک دیدگاه

1