امشب ماه می‌گیرد Reviewed by Momizat on . امشب ماه در نزدیکترین فاصله خود به زمین قرار می گیرد و همزمان خسوف رخ می دهد. پدیده ماه گرفتگی که امشب 11 بهمن 96 رخ خواهد داد،ساعت 17:38 آغاز می شود،مدتی بعد ا امشب ماه در نزدیکترین فاصله خود به زمین قرار می گیرد و همزمان خسوف رخ می دهد. پدیده ماه گرفتگی که امشب 11 بهمن 96 رخ خواهد داد،ساعت 17:38 آغاز می شود،مدتی بعد ا Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » اخبار » نجوم » امشب ماه می‌گیرد

امشب ماه می‌گیرد

امشب ماه در نزدیکترین فاصله خود به زمین قرار می گیرد و همزمان خسوف رخ می دهد.

پدیده ماه گرفتگی که امشب ۱۱ بهمن ۹۶ رخ خواهد داد،ساعت ۱۷:۳۸ آغاز می شود،مدتی بعد از آن، به افق دید ایرانیان می رسد.

موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد شروع ماه گرفتگی در ایران قابل رویت نیست اما به هنگام طلوع ماه در تمام پهنه ایران، ماه در حالی که گرفته است طلوع می کند که با توجه به متفاوت بودن لحظه طلوع ماه در تمام نقاط مختلف کشور، می توان گفت بعد از اذان مغرب در تمام ایران ماه طلوع کرده است.

ماه‌گرفتگی یا خُسوف هنگامی روی می‌دهد که کره ماه در حالت بدر و وضعیت مقابله قرار داشته و سایه زمین بر روی آن بیافتد یا بعبارتی ماه وارد مخروط سایه زمین شود.(زمین بین ماه و خورشید قرار گیرد) زمین در حرکت مداری خود به دور خورشید سایه‌اش را، که در فضا در سمتی مخالف خورشید ممتد است، به دنبال می‌کشد. سایه زمین به شکل یک مخروط است که قاعده آن مقطع زمین و طول متوسط آن ۱٬۳۸۰٬۰۰۰ کیلومتر است. طول این سایه، بر اثر تغییر فاصله زمین از خورشید تا حدود ۴۰٬۰۰۰ کیلومتر نسبت به مبدأ متوسط تغییر می‌کند.

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 321

ارسال یک دیدگاه

6