بهتر است رم را در حالت DUAL CHANNEL برروی کامپیوتر نصب کنیم ؟ Reviewed by Momizat on . سلام به همه کاربران سایت پی سی نیوز در این پست قرار داریم مطلاب بروز شده درباره بهتر است رم را در حالت DUAL CHANNEL برروی کامپیوتر نصب کنیم را  برای شما به اشتر سلام به همه کاربران سایت پی سی نیوز در این پست قرار داریم مطلاب بروز شده درباره بهتر است رم را در حالت DUAL CHANNEL برروی کامپیوتر نصب کنیم را  برای شما به اشتر Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » سخت افزار » بهتر است رم را در حالت DUAL CHANNEL برروی کامپیوتر نصب کنیم ؟

بهتر است رم را در حالت DUAL CHANNEL برروی کامپیوتر نصب کنیم ؟

سلام به همه کاربران سایت پی سی نیوز در این پست قرار داریم مطلاب بروز شده درباره بهتر است رم را در حالت DUAL CHANNEL برروی کامپیوتر نصب کنیم را  برای شما به اشتراک بگذارم امید وارم که مورد پسند شما عزیزان باشد

اگر به اسلت حافظه رم بر روی مادربرد دقت کنید ، شیارهای کنار هم قرار گرفته در دو رنگ هستند . البته در بعضی از مادربردها نه تمام مدل ها . شیارهای رنگی بدون دلیل بر روی برد طراحی نشده اند و مفهوم خاصی دارند که در ادامه کاربرد آن را توضیح میدهم . معمولا مادربردهایی که دارای ۴ شیار هستند به Dual Channel در بین کاربران معروف شده اند ، البته Dual Channel جزو مشخصات و یک قابلیت به حساب می آید .منظور از حالت دو کاناله یا Dual Channel این است که دو رم از یک نوع و با سرعت باس برابر به موازات هم فعالیت کنند و در نتیجه عملکرد نسبت به حالت معمولی افزایش یابد.

 

 

فعالیت به صورت موازی به این معنی است که کنترلر حافظه قادر به استفاده از ۲ کانال ۶۴ بیتی برای تبادل داده با ۲ رم باشد. مفهوم دیگری که غالباً با اصطلاح دوآل چنل اشتباه گرفته می‌شود، رم‌های DDR است. DDR یا Double Date Rate به این معنی است که کنترلر حافظه در یک سیکل کلاک رم، ۲ بار به آن دسترسی دارد. اما در حالت ۲ کاناله، هر تعداد دسترسی که وجود داشته باشد، با پهنای باس و در نتیجه پهنای باند ۲ برابر است.

بهتر است در حالت دو کاناله دو رم با یک مشخصات و زمان تاخیر در اسلت ها قرار بگیرد تا راندمان بهتری داشته باشد . مثلا دو رم ۴ گیگابایت با فرکانس ۱۶۰۰ مگاهرتز عملکرد بهتری نسبت به دو رم با فرکانس های ۱۳۳۳ و ۱۶۰۰ دارد . نکته‌ی دیگر این است که اگر دو رم سرعت باس یکسان نداشته باشند، در حالت دو کاناله هر دو با پایین‌ترین سرعت باس کار می‌کنند. به عبارت دیگر در مثال ذکر شده، سرعت حالت دو کاناله ۱۳۳۳ مگاهرتز است.حتما رم هایی که می خواهید در حالت Dual Channel از آنها استفاده کنید باید از یک برند ، یک ظرفیت ، فرکانس برابر و زمان تاخیر یکسان باشند تا بهترین عملکرد را در بازدهی داشته باشند .

آخرین بروز رسانیشنبه, ۰۹ آبان ۱۳۹۴ ۲۱:۴۰

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 1087

ارسال یک دیدگاه