قابلیت‌های اضافه‌شده در iOS 9، یک تجربه بهتر با هرضربه Reviewed by Momizat on . شرکت اپل به تازگی جدیدترین سیستم‌عامل مخصوص دستگاه‌های لمسی خود یعنی نسخه نهم iOS با شعار یک تجربه بهتر با هرضربه را معرفی کرده‌است، این سیستم‌عامل اگرچه نسبت ب شرکت اپل به تازگی جدیدترین سیستم‌عامل مخصوص دستگاه‌های لمسی خود یعنی نسخه نهم iOS با شعار یک تجربه بهتر با هرضربه را معرفی کرده‌است، این سیستم‌عامل اگرچه نسبت ب Rating: 0
شما اینجا هستید: خانه » اخبار » موبایل و تبلت » قابلیت‌های اضافه‌شده در iOS 9، یک تجربه بهتر با هرضربه

قابلیت‌های اضافه‌شده در iOS 9، یک تجربه بهتر با هرضربه

شرکت اپل به تازگی جدیدترین سیستم‌عامل مخصوص دستگاه‌های لمسی خود یعنی نسخه نهم iOS با شعار یک تجربه بهتر با هرضربه را معرفی کرده‌است، این سیستم‌عامل اگرچه نسبت به نسخه قبلی، انقلابی ایجاد نکرده‌ اما بهبود‌های بسیاری همراه خود دارد که در راس این تغییرات می‌توان از دستیار صوتی سیری، مصرف بهینه‌تر باتری، افزایش سرعت پردازش‌های محاسباتی و گرافیکی، ارتقا امنیت‌، برنامه‌های جدید وکاربردی، و کیبورد بهینه‌شده نام برد؛ البته قابلیت‌های این نسخه تنها به این بهبود‌های صورت‌گرفته محدود نشده‌‌‌است و دو قابلیت مالتی‌تسکینگ و اندروید میگریشن از ویژگی‌های جذابی هستند که در این نسخه ازiOS معرفی شده‌اند.

در ادامه مروری بر مهم‌ترین تغییرات ایجادشده در این نسخه از سیستم‌عامل iOS خواهیم‌داشت و می بینیم که آیا هیاهوی ایجاد‌شده برای این نسخه از iOS صرفا یک تبلیغات رسانه‌ای بوده یا واقعا اپل در این نسخه حرف‌هایی برای گفتن دارد.

 

 

ios-9-release-date-update

برنامه‌ها

در قسمت اپلیکیشن‌ها دو برنامه جدید دیده‌می‌شود. News و Wallet که در واقع تلفیقی از Passbook و ApplePay است و البته در برنامه‌های Notes و Maps نیز تحول‌های جدید و پرکاربردی صورت گرفته‌است.

اپل مدعی است برنامه News برای ارایه جدیدترین اخبار از منابع گوناگون و موثق استفاده می‌کند. عناوین و موضوعات اخبار با توجه به علایق و سلیقه‌ شما نشان داده‌می‌شود، همچنین در صورت لزوم می‌توانید منابع را بصورت دستی و دلخواه افزایش یا کاهش دهید و حتی موضوع اخبار نمایش داده‌شده نیز قابلیت سفارشی‌سازی دارد.

01

شیوه جدید اپل در نشان‌دادن اخبار نیز جالب است، در این طرح جدید، اپل اخبار را مانند یک داستان با  تلفیقی از متن و عکس به شما نمایش می‌دهد. یکی‌دیگر از امکانات این برنامه کاربردی خواندن اخبار بصورت آفلاین است که می‌توانید اخبار مورد نظر خود را دریافت کرده و سپس بدون نیاز به اینترنت مطالعه‌کنید.

maxresdefault-(1)

Notes

برنامه نوت یکی از قدیمی‌ترین برنامه‌های iOS است و طی این چندین‌سال که از عمر این سیستم‌عامل محبوب می‌گذرد بهبود‌ها و تغییرات کم‌ و زیادی یافته‌است اما امسال اپل یک انقلاب در این برنامه صورت داده‌است.

اولین قابلیت امکان تهیه یک چک‌لیست است که دیگر شما را از برنامه یادداشت‌برداری با این قابلیت بی‌نیاز می‌کند همچنین قابلیت اضافه‌کردن عکس به نوشته‌ها و قرار دادن لینک در آنها نیز ممکن شده‌است.

02

انقلاب تامل‌برانگیز اپل که البته بعد از معرفی اپل‌واچ قابل پیش‌بینی بود، قابلیت نوشتن با انگشتان و با دست‌خط خودتان است که البته اپل در این‌مرحله از این قابلیت در قالب کشیدن چندخط برای نقشه و نقاشی‌های ساده رونمایی کرده‌است اما در هرحال با این اقدام اپل و پتنت‌هایی که این غول آمریکایی طی چندسال اخیر ثبت کرده‌است، می‌توان اضافه‌کردن یک قلم به آی‌پد و حتی آیفون‌های نسل‌آینده را پیش‌بینی کرد که این موضوع دقیقا عکس اعتقادات سخت‌گیرانه استیوجابز بود.

apple-inc-ios-9-to-initially-include-transit-maps-for-six-cities

Maps

اپل با ارایه Maps  چندسالی است به رقابت با Google Map  پرداخته و تا حدودی موفق بوده‌است اما هنوز رقیب سرسخت Google Map یکه‌تازی می‌کند، تا جایی‌که اکثر کاربران اپل روی گوشی یا تبلت خود یک نسخه از برنامه گوگل‌مپ یا نرم‌افزار‌های کمکی‌دیگر در این را دارند، این موضوع باعث‌ شده‌است که اپل فعالیت خود را جدی‌تر بگیرد و برای بی‌نیاز کردن کاربران خود از ابزارهای کمکی ناوبری، ایده‌های متنوع و بدیع را در Maps پیاده‌سازی کند.

03

یکی از ترفند‌های اپل در زمینه Maps ارایه گرافیکی خوب، زیبا و در عین حال سبک و ساده است که کار با ‌آن را بیش از پیش ساده و لذت‌بخش کرده‌است. همچنین نقشه گوگل در زمینه جستجوی مکان‌ها نیز بسیار تمرکز کرده‌است و هنگامی‌که شما نام بیمارستان، خیابان، رستوران و حتی کافی‌شاپ‌ها را جستجو می‌کنید نتایج بدست‌آمده باتوجه به فاکتور‌های مختلفی از جمله فاصله، وضعیت مسیر، جهت تردد در خیابان‌ها و حتی در برخی کشور‌ها وضعیت ترافیک به شما پیشنهاد داده می‌شود.

apple-wallet

Wallet

برنامه جدید کیف‌پول حاصل ترکیب ApplePay  و Passbook است که به شما کمک می‌کند به‌جای آنکه یک کیف‌پول باچند کارت‌اعتباری همراه داشته‌باشید، برای رفتن به خرید فقط آیفون خود را در جیب بگذارید. این برنامه کارت‌های اعتباری شما را در خود ذخیره می‌کند و با استفاده از سنسور اثر انگشت به‌جای رمز کارت در مواقع خرید همراه شما خواهد بود البته متاسفانه این امکان همچون بسیاری از فناوری‌های دیگر هنوز در کشور ما قابل‌استفاده نیست و برای بهره‌گیری از آن باید حداقل چندسالی صبر کنیم.

تغییرات ایجادشده در نسخه جدید iOS9 تنها محدود به برنامه‌ها و امکانات جدید نبوده و این نسخه نسبت‌ به نسل‌گذشته از نظر ظاهری هم تغییرات فراوانی داشته‌است.

ipad

Multi Tasking

یکی از بزرگ‌ترین تغییرات ایجادشده در نسخه جدید این سیستم‌عامل قابلیت چند برنامگی است که این امکان را می‌دهد به سه شکل متفاوت همزمان چندین برنامه را اجرا کنید که این سه‌حالت شامل موارد زیر می‌شود.

Slide-Over

Slide over هنگامی‌که آی‌پدخود را بصورت افقی در دست بگیرید و انگشتان خود را از بیرون سمت‌راست آی‌پد به داخل‌صفحه بکشید یک پنجره از سمت‌راست آی‌پد نمایان می‌شود که باتوجه به نیاز خود می‌توانید یک برنامه‌دیگر را در این‌بخش اجرا کنید. شکل‌ دوم این قابلیت Split View نام داشته و فعلا فقط در آی‌پدایر۲ وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد صفحه آی‌پد خود را به دو قسمت جدا تبدیل کنید و اندازه هرکدام از قسمت‌ها را به کمک نوار مشکی‌رنگ بین دوبخش به دلخواه تنظیم کنید.

04

قابلیت آخری که اپل در این نسخه معرفی کرد ویژگی Picture in Picture است که به شما کمک می‌کند در هنگام مطالعه‌ یا مرور وب یا هرکار دیگری بتوانید در بخش کوچکی از صفحه به مکالمه تصویر یا مشاهده فیلم بپردازید. همچنین اندازه و موقعیت این کادر به‌راحتی قابل تغییر و جابجایی خواهد بود.

05

Quick type

یکی از اقدامات خوب و کاربردی اپل در iOS جدید، تغییر نگرش در کیبرد است و همچنین قرار است این سیستم‌عامل از زبان‌های راست به چپ نیز پشتیبانی بهتری داشته‌باشد. از دیگر تغییرات ایجادشده در این سیستم‌عامل می‌توان به اضافه‌کردن میانبرهای کپی، چسباندن، برش، توپر و زیرخط‌دار کردن متن‌ها در سطر بالایی کیبرد اشاره کرد. همچنین ایجاد روش‌های جدید و ساده انتخاب متن نیز از دیگر تغییرات اعمال‌شده است، به‌ شکلی‌که کافی‌است شما دو انگشت خود را روی صفحه گذاشته و حرکت‌دهید که با این‌کار قسمت مورد نظر انتخاب شده و محدوده انتخاب با حرکت انگشتان تغییر می‌کند.

ios-9-siri

Siri

سیری،‌ ربات سخنگوی هوشمند اپل که با ورود خود غوغایی به‌پا کرد؛ هرروز پیشرفته‌تر و پیشرفته‌تر شده‌ و بر اساس آمار هم‌اکنون روزانه به بیش از ده میلیارد درخواست پاسخ می‌دهد.

سیری در iOS9  بیشتر از نظر فنی پیشرفت داشته و بسیار هوشمندتر شده‌است، همچنین از زبان‌های بیشتری نیز پشتیبانی می‌کند البته زبان‌شیرین فارسی هنوز جزو لیست نیست. سیری جدید دامنه‌ فهم و جستجوهایش گسترده‌تر شده و قادر به پاسخگویی به سوالات بیشتری است. برای مثال می‌توانید از آن بخواهید عکس‌هایی که در تولد گذشته‌ شما گرفته‌شده را نشان دهد یا مثلا فیلم‌های گرفته‌شده در هفته‌دوم ماه‌ژون امسال را نمایش دهد.

06

در کنار این پیشرفت‌های فنی، این روبات سخنگو تغییر ظاهری هم داشته‌است که سبب شده سیری کمی واقعی‌تر از یک روبات نشان داده‌شود و حس صحبت‌کردن با یک دستگاه بی‌جان تا حدودی از بین برود.

همچنین علاوه‌بر این‌موارد می‌توان به بهبود‌های اعمال‌شده در مصرف‌انرژی و امکان فعال‌کردن حالت Low Power Mode که به شما کمک می‌کند تا ۱ ساعت بیشتر نسبت به iOS 8 از گوشی آیفون خود استفاده کنید، بهبود امنیتی در این سیستم‌عامل بطوری که می‌توانید از یک کد شش‌رقمی یا ترکیب عدد و حرف برای ورود به دستگاه استفاده کرده و امکانی جدید و تشویق‌کننده برای کاربران دستگاه‌های اندرویدی جهت مهاجرت به iOS با قابلیت انتقال اطلاعات از دستگاه اندروید به آیفون به‌کمک قابلیت جدید Android Migration اشاره کرد.

همچنین برای آپدیت این نسخه حجم بسته بروزرسانی نسبت به آپدیت‌های گذشته که گاهی تا حدود ۵ گیگابایت دیتا هم می‌رسیدند بسیار کاهش‌ یافته‌است و شما تنها نیاز به دانلود و فضای خالی در حدود ۱/۳ گیگابایت روی دستگاه اپلی خود خواهید داشت.

07

همچنین در پایان باید اشاره کرد که تنها دستگاه‌های زیر مجاز به دریافت و نصب جدیدترین نسخه از سیستم‌عامل iOS خواهند بود.

  • تمام آیفون‌ها ازiPhone 4s به‌بعد
  • iPad 2 و مدل‌های جدیدتر
  • آی‌پاد نسل پنجم (iPod touch 5th Generation)

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 1086

دیدگاه (1)

ارسال یک دیدگاه